• Anasayfa /
  • Duyurular/
  • Iveco Debriyaj Seti Ne İşe Yarar?

Iveco Debriyaj Seti Ne İşe Yarar?

Iveco Debriyaj Seti Ne İşe Yarar? Iveco debriyaj seti, iveco araç modellerinin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan önemli parçalardan biridir. 

Debriyaj seti, sürücülerin, araç hareket halindeyken vites kutusu ile motor arasındaki etkileşimi keserek sürücülerin sağlıklı vites değiştirmesine olanak veren araba parçasıdır. 

Kısacası debriyaj seti, aracın sağlıklı ilerlemesi ve vites değişimi yapmasını sağlar. Bunun için aracın motorunun ürettiği itiş gücünden faydalanmaktadır. 

Debriyaj Seti Çalışma Prensibi 

Aracın motoru ve vitesi ile etkileşim kurarak çalışan debriyaj seti, aracın sağlıklı yavaşlanmasını ve hızlanmasını sağlar. 

Debriyaj üç ana sistemden oluşur. Bunlar; debriyaj balatası, baskı ve bilyedir. Otomobil çalıştığında harekete geçen balata ve baskının arasında bilye yer alır. Debriyaja basıldığında bilye, baskıya basınç uygular ve balata boşa alınmış olur. Bu sayede vites kolu sorunsuz bir şekilde çalışır.

Debriyajın Bittiği Nasıl Anlaşılır? 


Debriyaj, belirli bir kullanımdan sonra biter ve yenilemek gerekir. Aslında debriyajın bitmesi, balata ve baskının bitmesi demektir. Baskı ve balata bittiği zaman aracın debriyaj sisteminde sorunlar oluşur. Bu sorunlar aracın performansını ve sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkiler. 

Eğer araç ilk kalkış anında titreme yapıyorsa bu durum, baskı balatanın bitmesi anlamına gelir. Aynı şekilde aracın rampalarda çok ses çıkarması ve sonradan toparlanması da debriyajda bir sorun olduğunu belli eden belirtilerdendir. 

Debriyajın bittiği el freni çekildikten sonra vites 1’e basılarak da anlaşılabilir. Vites 1’e basıldığında araba kalkıyorsa ancak motorun devri bitmesine rağmen araç stop etmiyorsa, baskı balatanın bittiği anlaşılmalıdır. 

Bu sorunlar ilk ortaya çıktığında araca uygun debriyaj seti ile yenilenmesi gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlar ortaya çıkar. 

Debriyaj Biterse Ne Olur? 

Aracın performansı ve sürüş güvenliği açısından debriyaj setinin kontrolü düzenli olarak sağlanmalıdır. Debriyaj biterse, araç sarsıntılı olarak ilerler. Aynı zamanda yokuş çıkarken zorlanmalar meydana gelir. Vites geçişlerinde takılmalar ve cartlamalar olurken sert ve zorlamalar oluşur. 

Aracın durması ve ilerlemesini de doğrudan etkileyen debriyaj, bittiği zaman daha büyük sorunlara yol açmadan yenilenmelidir. 

Iveco debriyaj seti temin edebileceğiniz ASP Yedek Parça, aracınızın ömrünün uzamasını ve sürüş güvenliğinizin maksimum seviyede olmasını sağlar. Iveco Orijinal Yedek Parça İhtiyaçlarınız İçin: ASP Parts yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.