• Anasayfa /
  • Duyurular/
  • İveco Fren Merkezi Fiyatları ve Özellikleri

İveco Fren Merkezi Fiyatları ve Özellikleri

İveco Fren Merkezi Fiyatları ve Özellikleri İveco Fren Merkezi Fiyatları ve Özellikleri
 
İveco fren merkezi fiyatları ve özellikleri pek çok İveco model araca sahip kişi için önemlidir. Fren merkezi, sürücünün fren pedalına uyguladığı kuvveti hidrolik basınca dönüştüren ve tekerlek fren mekanizmasına ileten kısımdır. Bu kısma aynı zamanda fren silindiri adı da verilmektedir. Bu, frenleme aşamasının en önemli parçalarından biridir. Çünkü fren merkezi olmayan bir arabayı durduramazsınız. Ana fren silindirinde üretilen yağ, disk fren kaliperlerine beslenir. Kampanalı frenler için tekerlek fren silindirleri ile sağlanır. Merkezi fren pompası, doğrudan fren servosunun önündedir ve fren hidroliği rezervuar torbası onun üzerindedir. Burada ana fren silindiri gerekli fren hidroliğini alır ve fren hattındaki yağ bu depoya geri döner. Fren merkezinin görevleri aşağıdaki şekildedir:
  • Fren hattındaki yağ basıncını hızla artırmak
  • Frenleme sonrasında yağ basıncını düşürmek ve frenleri serbest bırakmak
  • Sıcaklık farkları nedeniyle fren hidrolik yağı miktarındaki değişiklikleri dengelemek
  • Fren balatalarındaki aşınma nedeniyle frenlerin gevşemesini önlemek

İveco Fren Merkezi Ne İşe Yarar?
 
Fren balatalarının seviyesi düştüğünde basınç artar ve durur. Basıncı artırmak, fren hidroliği torbasının seviyesini biraz azaltacaktır. Orada bir düşüş görürseniz, şilte düşmüş olabilir veya hidrolik özelliklerini kaybedebilir. Bu yüzden seviyeyi bir an önce tamamlamalı ve test etmelisiniz. Çoğu zaman, basınç farkı havadaki değişikliklerden kaynaklanır. Bu değişimler özellikle İç Anadolu bölgesinde daha güçlü bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Frenlerin bu termal değişimden etkilenmemesi için frenler bunu hazneye çeker ve araca yansıtmaz. Bundan dolayı büyük bir öneme sahip olan fren merkezi, İveco fren merkezi fiyatları konusunun merak edilmesine neden olmaktadır.
Gerektiğinde gerekli hızda fren uygulandıktan sonra, araç yavaşladığında veya istenen hızda durduğunda veya yeniden çalıştırmak istediğinizde frenlerin merkezi hızla basıncı düşürür. Araç taşkın kontrolü uygulayarak hareket eder. Bunun olmasını sağlamak için fren merkezi tüm işi içindeki iki piston aracılığıyla yapar. Bu pistonlar yardımıyla iki farklı fren sistemi elde edebilirsiniz. Merkezin üzerinde, sistemi gerçekten gerekli yağla doldurabileceğiniz hidrolik fren hidroliği deposu bulunur. Frene basıldığında taşma kontrolü durdurma basıncını arttırmak için kullanılabilir ve fren bırakıldığında taşma kontrolü tanka geri dönebilir ve araç hareket edebilir.

İveco Fren Merkezi Arıza Belirtileri
 
İveco fren merkezi arızaları nadir olan arızalardan biridir. Bu, araç durumuna ve kullanım şekline bağlı olarak ortalama 150.000-200.000 km'lik bir aralıkta kendini gösterir. Tabii ki, bu sayı, onu nerede kullandığınıza bağlıdır. Örneğin uzun mesafe araba kullanmaya devam ederseniz, frenleri fazla kullanmazsınız ve kullanım ömrü uzar. Benzer şekilde, trafik sıkışıklığı olmayan, sıkışık bir şehirde araç kullanıyorsanız, daha sık fren yaparsanız, fren merkezinin ömrü olumsuz yönde değişebilir. Aynı zamanda İveco fren merkezi arızalanmaya başladığında sürücüyü uyarır. Bu durumda İveco fren merkezi fiyatları kapsamında bir değişim yapmak gerekebilir. Fren merkezi arıza belirtileri genel itibariyle şu şekildedir:
  • Fren pedalına basıldığında geri bırakmaz
  • Fren hiç tutmaz
  • Frenlere basınca savurup çekme olabilir
  • Fren arıza lambası yanar

İveco Fren Merkezi Fiyatları
 
Arızalı bir fren merkezi, fren sisteminde her türlü olası soruna neden olur. Aracın durmaması, fren yaparken sola veya sağa çekmesi, fren pedalına basması, dönmemesi vb. birçok soruna neden olabilir. Otomobil fren merkezinin önemli konumuna rağmen, İveco fren merkezi fiyatları çok yüksek değildir. Bu fiyatlar, araç marka ve modeline göre değişir.

İveco Fren Merkezi Tamiri
 
Fren merkezi onarımı, fren merkezine yapılabilecek hasara eşdeğerdir. Bu açıdan tampon arızası meydana gelebilir. Bu durumda uygun fren merkez dişlisini söküp iyice temizledikten sonra contayı değiştirebilir ve aracı kullanabilirsiniz. Merkezde küçük bir çatlak olması durumunda zaman yetersizliğinden dolayı tamiri mümkün değildir. Bazı durumlarda özellikle disk frenlerde merkezde çizikler görebilirsiniz. Aracınızın fren balatalarını değiştirmeden kullanmaya devam ederseniz balatalardaki metal önce rotorları siler. Uzun süre devam ederseniz fren merkezini kesmiş olursunuz. Bu durumda kesinlikle değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle frenden sonra herhangi bir ses duyarsanız mutlaka kontrol etmelisiniz. Metal sürtünmesi duymaya başlarsanız, aracın kasaya sürtünüp sürtmediğini kontrol etmeniz gerekir. Zor durumlarda, sadece contanın değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, fren merkezi değiştirilmelidir. Ancak İveco fren merkezi fiyatları yüksek olmadığından dolayı fren merkezini değiştirmek sizlere çok pahalıya mal olmaz.
 
İveco Fren Merkezi Nasıl Değiştirilir?
 
Fren merkezinde değişiklikler araca bağlıdır. Bu açıdan İveco aracınızın modeline göre farklı bir yol izlenmektedir. Fren merkezinin değiştirilmesi, bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir iştir. Çünkü birkaç hata yaparsanız, frenleriniz çalışmayabilir. Kampanalı fren sistemi olan araçlarda, araç bir kaldırıcı veya kriko ile kaldırıldıktan ve lastikler çıkarıldıktan sonra kampana kapağı çıkarılır. Fren göbeği tam önünüzdedir ve çıkarılması ve takılması kolaydır. Diskli modeller için trim çıkarılmalıdır. Değiştirme işlemi basit olduğu için her iki tip fren için de prim ödemeye gerek yoktur. Bundan dolayı fren merkezi değişimi yaptırmayı düşünüyorsanız İveco fren merkezi fiyatları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

İveco Fren Merkezi Değişim Fiyatı
İveco fren merkezi değiştirme fiyatları ve İveco fren merkezi fiyatları piyasa koşullarına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Araç tipine ve sürüş zorluğuna göre maliyet artar. Bundan dolayı İveco model aracınız için net bir fren merkezi değişim fiyatı almak istiyorsanız, firmalar ile iletişime geçmeniz gerekir.