• Anasayfa /
  • Duyurular/
  • Iveco Kamyon Vites Şeması Sorunları

Iveco Kamyon Vites Şeması Sorunları

Iveco Kamyon Vites Şeması Sorunları Iveco Kamyon Vites Şeması Sorunları

Iveco kamyon vites şeması, çok basit bir dişli düzeneğidir. Bu açıdan büyük bir öneme sahip olan vites, motorun dönme hareketini diferansiyele ileten bir araçtır. Dişliler dişli takımlarından oluşur. Vitesinin kamyonda sağlayabileceği hız çeşitli ayarlara ayrılmıştır. İleri ve geri hareketler de vardır. Gücü ve hızı değiştiren vitesler manuel, otomatik, yarı otomatik şanzımanlar ve triptonik olarak birbirinden ayrılmaktadır. Ancak kimi zamanlar vitesler veya vites topuzlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bu sorunların nedenlerini ve çözümlerini bilmek önemlidir.

Iveco Kamyon Vites Takılması Sorunu


Vitesler, bir aracın en önemli parçalarından biridir. Vites takılması ise ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkar ve birden çok nedeni olabilir. Otomatik araçlarda bu tür sorunlar yaşanmasa da normal vitesli araçlarda bu tür sorunlar çok belirgin olabilir. Sorunları geciktirmek veya yüzeysel çözümler bulmak ise ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sorunu çözmek için sorunun kaynağını bulmanız gerekir. Manuel vitesli bu araçlar başka viteslere veya geri vitese geçemez. Aracınızda zaman zaman bu sorunlar oluyorsa hemen yardım almanız gerekir. Çünkü araba içleriyle ilgili olan bu konular gelecekte size ciddi finansal sorunlar olarak geri dönebilir.

Iveco Kamyon Vites Topuzu Değişimi


Iveco kamyon vites şeması için en çok kullanılan parçalardan biri vites topuzudur. Kullanım süresine bağlı olarak eskiyebilir veya kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda en uygun önlem vites topuzunu değiştirmektir. Bu işlem çok basittir ve sadece kısa bir zaman alır. İlk olarak, orta konsoldaki vites kolunu veya direksiyon simidini sabitleyen çerçeveyi orta konsoldan ayırın. Şanzıman manşonunun iç tarafında topuzun altında bulunan plastik tutma klipsi çıkarın. Bu aşamada dişli körüklerine zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Vites halkasını çıkardıktan sonra vites topuzunu çevirerek vites kolundan çıkarın. Daha sonra satın aldığınız vites topuzu körüklere geçirin. Plastik klipsler yardımıyla körüklere düzgün bir şekilde bağlayın ve son olarak, vites topuzu vites kolunun ucuna yerleştirin. Kolun vites kolu parçasına tam olarak sabitlendiğinden emin olmanız gerekir.

Iveco Kamyon Vites Değişim Fiyatları


Vites geçişlerinde zorluk her aracın karşılaşacağı bir durumdur. Bunun nedeni debriyaja basıldığında hidrolik yağının debriyaj çatalından geçmesinde problem olmasıdır. Kamyon viteslerinin düzgün gitmemesinden veya vites geçişlerinin olmamasından şikayet ediyorsanız ilk yapmanız gereken şanzıman yağı ve hidrolik sisteminin sıvı seviyesini kontrol etmektir. Bunu kendi başınıza yapmamanız tavsiye edilir. Bu nedenle bu görevde yetkin bir ustaya danışmak mantıklıdır. Sorunu anlamazsanız ve herhangi bir işlem yapmazsanız başka sorunlar ortaya çıkabilir. Iveco kamyon vites değişim fiyatları değişiklik gösterebilir. Genellikle, bu arızalar dişliler veya dişli kutuları ile ilgilidir. Şiddetli aşınma durumunda, bu kutu tamamen değiştirilmelidir. Ancak bu değişikliğin maliyeti biraz yüksek olabilir. Bu konudaki en pahalı değişikliklerden biri kamyon vites kutularının değiştirilmesidir. Bu işlem için teknik destek almanız önerilir.

Iveco Kamyon Şanzıman Ömrü Nasıl Uzatılır?


Kamyon şanzımanı çeşitli nedenlerden dolayı arızalı olabilir. Ancak, bu arızaları önleyebilirsiniz. Bunun için ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle aracınızın bakımını düzenli olarak yapın. Bu bakım, yağ ve filtre bakımını içerir. Yağ ve filtre bakımı düzenli olan araçların arızalanması kolay değildir. Yokuş yukarı park ederken önce el frenini çekerek aracın dengesini sağlayın. En önemli konu ise vitesleri doğru bir şekilde değiştirmektir. Çünkü hatalı vites değişimleri şanzıman arızalarına neden olabilir ve aracın verimli kullanılması son derece önemlidir. Verimli sürüş tamamen sürücüye bağlıdır. Aracınızı düzenli olarak kontrol etmeniz arızalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Araba şanzımanı bozulursa, maliyeti gerçekten çok büyük olabilir.

Iveco Kamyon Vites Kutusu Ömrünü Uzatma


Ani hızlanma, motorun ve araç süspansiyonunun birçok bileşeninin aniden yüklenmesi anlamına gelir. Bu, parçalarda aşınmaya, kırılmaya, yer değiştirmeye ve strese neden olabilir. Hızdaki ani ve büyük farklılıklar da iletim arızalarına neden olabilir. Araç dururken aniden vites değiştirmek, araç dururken ileri geri veya arkadan öne geçiş yapmak şanzımana ve aksamlarına zarar verir ve kullanım ömrünü kısaltır. Bundan dolayı bu faktörlere dikkat ederek Iveco kamyon vites şeması içerisinde bulunan vites kutusunun ömrü uzatılabilir.